ינשוף קורונה

סירוב לבדיקת ינשוף (שכרות) מחשש להידבקות בקורונה.

האם סירוב לביצוע בדיקת שכרות במכשיר הינשוף מחשש להידבקות בקורונה הוא מוצדק ?

זה היה עניין של זמן עד שתישמע טענה כזו ואכן בסוף החודש שעבר סוגיה זו הגיעה לפתחו של הבית המשפט.

ראשית, נסביר בקצרה מה ההשלכות החוקיות של סירוב לביצוע בדיקת שכרות.

סירוב לביצוע בדיקת שכרות בעצם מקים חזקה כי האדם המסרב לבצע את הבדיקה אכן נהג בשכרות ויוגש נגדו כתב אישום של נהיגה בשכרות מכח סירוב והעונשים הקבועים בחוק זהים לאדם שעשה את הבדיקה ונכשל.

יחד עם זאת, ישנו חריג לכלל והוא כאשר הסירוב הוא מוצדק בנסיבות העניין ו/או כאשר השוטר לא הסביר לנהג את משמעות הסירוב וההשלכות המשפטיות של כך.

בסוף החודש שעבר, נהג נעצר לבדיקת שכרות, סירב לבצע את הבדיקה, רישיונו נפסל במקום ל-30 ימים והוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות.

עורך דינו של הנהג הגיש לבית המשפט לתעבורה בתל אביב בקשה לביטול הפסילה המנהלית בטענה כי הסירוב נבע מחשש להידבקות בנגיף הקורונה. אמנם הפיה של מכשיר הינשוף מוחלפת מבדיקה לבדיקה אך הוא טען כי לא ניתן לדעת מה נשאר בצינור המכשיר והאם זה מסוכן ואכן יש אפשרות להידבק בנגיף בצורה כזאת.

בית המשפט דחה את טענת הסניגור והותיר את הפסילה המנהלית על כנה וציין כי אין חולק שהנהג סירב להיבדק, הן בשטח והן בתחנת המשטרה, במכשיר הינשוף, אולם כפי שעולה מתיק החקירה, מפיו של הנהג עלה ריח חזק של אלכוהול והוא כשל בשתיים מתוך שלוש בדיקות אחרות שנערכו לו, אשר חיזקו את הראיות נגדו כי נהג בשכרות. בנוסף, הנהג הודה כי שתה כוס בירה כשלוש שעות לפני שנתפס. בנוגע לסירובו להיבדק בעקבות מגפת הקורונה, קבע בית המשפט כי מדובר בשאלה מדעית עובדתית הדורשת קבלת דעת של מומחה, ומקומה להתברר בתיק העיקרי שיתנהל בהמשך.

על החלטה זו הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי אשר הותיר את החלטת בית המשפט לתעבורה בתל אביב על כנה אך נוכח הנסיבות צמצם במעט את תקופת הפסילה המנהלית.

לסיכום, עד שטענה כזו לא תדברר בהליך עיקרי לאחר שמיעת ראיות ועדים מומחים כנראה שלא נוכל לדעת האם סירוב לבדיקה מחשש להידבקות בקורונה הוא מוצדק.

העצה הכי טובה שאנחנו יכולים לתת לכם בעניין זה היא פשוט לא לשתות כשנוהגים, ככה גם תשמרו על החיים שלכם ושל שאר משתמשי הדרך ואז גם אם סירבתם לבדיקה ואין כל ממצא אחר שיכול להעיד על שכרות, כנראה שהצדק יהיה אתכם ותזוכו מאשמה.

סעו בזהירות וחג שמח !

צוות המשרד לרשותכם בכל שאלה או בעיה גם בימים לא פשוטים אלו- 08-9334580

שתפו עמוד זה

מאמרים נוספים

נדל"ן

נדל"ן

מקרקעין הוא תחום המתאפיין בהשקעה של סכומי כסף גבוהים ולפיכך,

קרא עוד »
דילוג לתוכן